By 2022-05-24 Nasza pasja Comments Off

Żeglarstwo– jaki jacht wybrać?

O czym dowiecie się w dzisiejszym odcinku cyklu- “Żeglarstwo nasza pasja”- zobaczcie poniżej

  • Uprawnienia, rodzaje jachtów
  • Styl pływania
  • Bezpieczeństwo
  • Blaski i cienie
  • Koszty
  • Wygoda załogi
  • Stanie na dziko
  • Strefy chronione
  • Ochrona środowiska

No to do dzieła…

Żeglarstwo– jaki jacht wybrać?

Mając ponad 20 letnie doświadczenie w żeglowaniu na żaglach i kilkuletnie w żeglarstwie motorowym, możemy pokusić się o porównanie obu stylów pływania po jeziorach mazurskich. Osoby, które dopiero chcą zacząć swoją przygodę na wodzie, mogą ocenić, jaki sposób spędzania czasu im odpowiada. Zapewniamy, że oba mają swoje wady i zalety i są równie atrakcyjne.

Jacht żaglowy czy motorowy?

Czym się różni pływanie żaglówką od żeglowania jachtem motorowym?

Kiedyś nie było takiego dylematu – były jachty żaglowe i motorówki, które różniły się przede wszystkim stylem spędzania czasu na wodzie. Dziś mamy więcej możliwości, bo chociaż jachty żaglowe nadal cieszą się uwielbieniem wodniaków, to łodzie napędzane silnikiem zdobywają szturmem serca turystów pragnących pływać szybko i wygodnie.

Jachty motorowe możemy podzielić na: szybkie motorówki bez kambuza, szybkie jachty motorowe z kabiną i houseboaty.

Zacznijmy jednak od uprawnień, które powinien posiadać kapitan jachtu.

Pływanie bez uprawnień

Zgodnie z przepisami z dnia 1 styczni 2008 r. osoby nie posiadające żadnych uprawnień żeglarskich mogą pływać jachtem żaglowym o długości całkowitej nie przekraczającej 7,5 m lub jachtem motorowym z silnikiem o mocy nie przekraczającej 10kW (ok. 13 KM)

Przepisy w ostatnich latach stały się bardziej liberalne ale czy to dobrze? Powszechne jest na Wielkich Jeziorach Mazurskich narzekanie na żeglarzy, którzy nie przestrzegają zasad. Przy pięknej pogodzie na jeziorach, jachtów jest naprawdę dużo i trzeba mieć podstawową wiedzę na temat żeglarstwa, żeby nie stwarzać zagrożenia dla siebie czy innych.

Można zadać sobie pytanie, czy 11-metrowy houseboat z silnikiem 30KM może stwarzać zagrożenie na wodzie? Owszem, np. kiedy płynie pod przęsłem mostu pod prąd, ponieważ „sternik” nie umie czytać oznaczenia.  A czy mała żaglówka może stwarzać zagrożenie dla dużej? Tak, jeśli „sternik” nie wie, kto ma pierwszeństwo. Wynajmując nawet mały jacht jesteśmy odpowiedzialni za sprzęt i załogę, powinniśmy znać oznaczenia mielizn, linii energetycznych, umieć zaparkować łódkę w porcie.

Należy również podkreślić, że nie można pływać po spożyciu alkoholu. Sternikowi, który ma stężenie alkoholu we krwi powyżej 0,05% grozi odpowiedzialność karna zagrożona wyrokiem do 2 lat ograniczenia wolności. Dużą karę zapłacimy też za pływanie pod wpływem alkoholu żaglówką bez silnika, kajakiem lub rowerem wodnym.

Pływanie z uprawnieniami

Jachty motorowe

Jeśli chcecie pływać jachtami o większej mocy silnika, to według przepisów powinniście posiadać patent potwierdzone nadanymi przez Polski Związek Żeglarski (PZŻ) lub Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego (PZMWiNW).

Kurs dla motorowodniaków zazwyczaj można zrobić w ciągu weekendu. W czasie egzaminu należy wykazać się wiedzą teoretyczną i praktyczną

Jachty żaglowe

Jeśli chcecie pływać po Mazurach jachtem żaglowym bez ograniczenia pod względem powierzchni żagla czy długości to musicie zdobyć patent ze stopniem żeglarza jachtowego.

Jest wiele firm organizujących kursy na patent żeglarski w formie obozów stacjonarnych lub wędrownych. Nie mniej kurs zawsze trwa dłużej niż motorowodny i zawiera dużo zajęć praktycznych na wodzie.

Styl pływania a jachty motorowe i żaglowe

Jachty żaglowe

Pływanie jachtem żaglowym jest wymagające zarówno dla załogi jak i gości. Najlepiej jeśli załoga jachtu kabinowego składa się przynajmniej z 2 osób. Członkowie załogi czynnie uczestniczą w wykonywaniu manewrów. Kapitan powinien wydawać polecania w nomenklaturze żeglarskiej a załoga bezbłędnie je wykonywać. Tak więc, pływanie na żaglach jest bardzo aktywne i często wymaga siły fizycznej. Manewry to nie tylko zwroty ale również składanie masztu, kiedy chcemy przepłynąć pod mostem lub kanałami.

Pływanie żaglówką jest wspaniałe ale zależy od warunków pogodowych. Nie należy pływać przy zbyt silnym wietrze oraz deszczu. Znowu flauta, czyli brak wiatru sprawia, że stoimy w miejscu. Kiedy jednak trafimy na sprzyjające wiatry, pływanie żaglówką daje niesamowitą frajdę. Nie liczmy jednak na to, że na żaglówce położymy się plackiem, żeby się poopalać, przechyły i manewry nie pozwalają na to. Również posiłek w czasie rejsu, z tych samych powodów, może być problemem. Kiedy pada deszcz, będąc w porcie możemy na bomie rozłożyć tent, czyli rodzaj namiotu. To jednak marna ochrona przy porywach wiatru. Planując rejs na żaglach, musimy korygować swoje plany w oparciu o pogodę, nie zawsze łatwo jest je zrealizować.

Tak, więc pływanie żaglówką jest przyjemnością dla osób aktywnych, sprawnych fizycznie, chcących doskonalić swoje umiejętności żeglarskie.

Jachty Motorowe

Jachty motorowe dopiero w ostatnich latach zawładnęły mazurskimi jeziorami. Jest ich wiele rodzajów, od szybkich motorówek i jachtów do wolno sunących houseboatów. Pływanie odkrytą motorówką to wyprawa maksymalnie na kilka godzin. Natomiast jachty z zapleczem mieszkalnym dają możliwość podróżowania wraz z noclegiem. Wyposażenie jachtów motorowych daje większy komfort załodze. Jacht najczęściej posiada tzw. cabrio, które chroni przed słońcem, deszczem a wieczorem komarami. Houseboaty często mają zabudowanie wszystkie ściany oknami i są wyposażone w klimatyzację. Są również jachty, którymi można kierować z górnego odkrytego pokładu a w razie niepogody z dolnego zakrytego.

Jachtem motorowym kieruje jedna osoba, zaś reszta załogi może się swobodnie opalać na pokładzie. Również spożywanie posiłków w trakcie rejsu, zazwyczaj nie stwarza problemu. Jacht motorowy może pływać w czasie deszczu ale silne porywy wiatru mogą być kłopotliwe dla zabudowanych powolnych houseboatów. Jachtami motorowymi nie powinno się pływać w czasie burzy ani po zmroku, tak jak i innymi jednostkami. Należy również pamiętać, że jacht płynący pod żaglami zawsze ma pierwszeństwo przed motorowym. Tak więc, rejs  jachtem motorowym czy houseboatem zadowoli osoby, które lubią wygodę i niezależność od aury.

Bezpieczeństwo

Jachty żaglowebezpieczeństwo

W zasadzie załoga jachtu żaglowego powinna pływać w kapokach. Z pewnością powinny w nich pływać dzieci i osoby, które nie potrafią pływać lub mają małe doświadczenie w pływaniu żaglówką. Manewry i przechyły mogą stwarzać sytuacje, w których niedoświadczony załogant może wypaść za burtę. W razie porywistych wiatrów i wysokich fal, żaglówki są podatne na wywrócenie. Silniki zamontowane w żaglówkach mają niedużą moc, więc dopłynięcie do brzegu w trudnych warunkach pogodowych, może wymagać dużego doświadczenia. Na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich w widocznych miejscach usytuowane są maszty ostrzegawcze. W czasie zmiany pogody na niekorzystną, na szczycie masztu pojawia się światło pulsujące. Im szybciej pulsuje, tym bliżej do burzy z silnymi podmuchami wiatru. Należy wówczas niezwłocznie dobić do bezpiecznego miejsca na brzegu lub portu.

Jachty motorowebezpieczeństwo

Pływanie jachtami motorowymi wydaje się bezpieczniejsze o ile załoga zachowuje się rozsądnie. Nie mniej, dzieci powinny pływać w kapokach, które są obowiązkowym wyposażeniem każdego jachtu. Konstrukcja jachtów motorowych chroni przed wywróceniem się, co nie znaczy, że wypadki się nie zdarzają. W czasie złej pogody jest nim dużo łatwiej dopłynąć do brzegu lub portu niż żaglówką. Nie mniej należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa na wodzie.

Blaski i cienie pływania jachtem motorowym i żaglowym

Koszty pływania jachtem motorowym, motorówką

Ponieważ jachtów motorowych jest wiele rodzajów, koszty eksploatacji również się różnią. Szybkie motorówki i jachty potrafią spalać ok. 60 l paliwa na godzinę. Houseboaty, które nie osiągają dużych prędkości spalają mniej paliwa, w zależności od rodzaju i mocy silnika.

Jeśli chodzi o koszty, to wynajmując bardzo dużego houseboata należy się liczyć z większą opłatą portową.

Dlatego jachty motorowe są droższe w użytkowaniu od żaglowych.

Koszty pływania jachtem żaglowym

Żaglówka jest wyposażona w silnik o niedużej mocy, przystosowanej do wielkości jachtu. Motor powinien posłużyć nam tylko do manewrowania w porcie lub przy brzegu. Nie mniej zdarza się, że ze względu na niesprzyjające warunki, nie możemy dopłynąć na żaglach tam gdzie chcemy. Wówczas zmuszeni jesteśmy płynąć „na katarynie” ze zwiniętymi żaglami. Z tego względu zawsze powinniśmy mieć ze sobą zapas paliwa. Nie mniej, pływanie na żaglach jest dużo tańsze od pływania jachtem motorowym.

Strefy chronione na Mazurach

Na szlaku Wielkich jezior Mazurskich spotkamy akweny chronione, gdzie pływanie na silnikach jest zabronione.

Nie wolno używać jakichkolwiek silników na wodach znajdujących się w granicach rezerwatów przyrody, czyli w Rezerwacie Jeziora Nidzkiego i Rezerwacie Jeziora Dobskiego. Na pozostałych jeziorach, takich jak: Wojnowo, Buwełno, Ublik Duży, Ublik Mały, Dejguny, Kaczerajno i inne, będących strefami ciszy, można używać silników elektrycznych.

Tak więc, tylko na żaglach możemy zwiedzić piękne tereny rezerwatów.

Cumowanie „na dziko”

Wielki urok w wędrowaniu szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich ma cumowanie przy brzegu a nie w porcie. Niestety w wielu miejscach żeglarzy odstraszają tablice „Teren prywatny wstęp wzbroniony”. Jeśli jednak mamy już upatrzoną miejscówkę, to nie zawsze będzie ona dobra dla jachtu motorowego, który często ma większe zanurzenie. Żaglówki z podnoszonym mieczem są w tym względzie wygodniejsze, w zasadzie mogą dobić wszędzie. Dużym jachtom motorowym i houseboatom z pewnością będzie trudniej

 znaleźć na Mazurach odpowiednie miejsca.

Ekologia

Niewątpliwie pływanie jachtami żaglowymi jest najbardziej ekologiczne. Żaglówki napędzane wiatrem nie hałasują, nie robią fal, które później rozmywają brzegi jezior i kanałów.

Obecność stacji benzynowych nad brzegami jezior sprawiła, że żeglarstwo motorowe w krótkim czasie bardzo się rozwinęło. Niestety, ma to również negatywne strony. Przede wszystkim hałas: skuter wodny pływający blisko brzegu jest w stanie uprzykrzyć życie wszystkim w promieniu 1 km. Natomiast szybkie duże jachty robią tak duże fale, że brzegi wąskich jezior takich jak np. Bełdany są nieustannie podmywane. Zachowanie motorowodniaków, też często pozostawia wiele do życzenia. Mkną kanałami ze zbyt dużą prędkością, tworząc falowanie, które jest zakazane. To z kolei wpływa niekorzystnie na umocnienia kanałów a innych żeglarzy wprawia w złość.

No i na koniec…

Rejs z Aktorem

Porównania między pływaniem na żaglach i silniku wynikają z naszych osobistych doświadczeń w żeglowaniu szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich.

Obecnie realizujemy nasz autorski projekt Rejs z Aktorem. Pływamy Baylinerem 2750, który jest luksusowym amerykańskim, morskim  jachtem w dawnym stylu. Ze „ścigacza”, który pochłaniał 60 l/h paliwa, zrobiliśmy z niego stateczny, średnio szybki, ekonomiczny  houseboat, na którym spędzamy sezon letni.

Jednak zanim to nastąpiło, ponad 20 lat przemierzaliśmy mazurskie jeziora żaglówkami różnej wielkości. Pływaliśmy sami i z przyjaciółmi, meliśmy mnóstwo przygód, poznaliśmy wspaniałych ludzi. Porzuciliśmy pływanie na żaglach dla wygodniejszego mieszkania w houseboatcie. Co nie znaczy, że nie tęsknimy do pływania z wiatrem.

Zwiedziliśmy rezerwaty jeziora Nidzkiego i Dobskiego. Byliśmy chyba wszędzie na szlaku WJM. I ta znajomość pozwala nam teraz zaproponować naszym gościom obejrzenie najpiękniejszych miejsc, do których nie mają dostępu wycieczkowce Żeglugi Mazurskiej.

Rejs z Aktorem łączy naszą pasję do pływania i wędkowania z chęcią dzielenia się z innymi pięknem mazurskich zakątków.

Kapitan – Andrzej Niemirski, aktor teatralny i serialowy, chętnie zabawia gości anegdotami i żartami. W czasie rejsu można poprosić o kawę i herbatę, którą przygotuje jego żona Urszula.

Rejs z Aktorem to wycieczka na prywatne zamówienie, może trwać od 2,5 do 8 h. Trasa i przebieg rejsu jest ustalany indywidualnie. Wystarczy zadzwonić na 602 623 851 lub umówić się przez Messengera strony Rejs z Aktorem na Facebooku.

Zapraszamy