By 2021-05-10 Nasza pasja Comments Off

Rejs z Aktorem- znane twarze na Mazurach

Jak zaczęła się nasza przygoda z Mazurami?

Nie tylko Zakopane było modne wśród bohemy artystyczne a popularność Mazur co kilka lat przeżywa swój renesans także w środowisku aktorskim. Już w latach 60 XX w. Krzyże były miejscowością, gdzie wypoczywali artyści, aktorzy, malarze i inni twórcy.

Jestem warszawiakiem od kilku pokoleń. Woda kojarzyła mi się zwykle z Wisłą, choć zawsze rodzinnie lubiliśmy wypoczynek nad nią. Wakacje rodzinne spędzaliśmy zazwyczaj na Kaszubach lub nad Bałtykiem. Mazury znaliśmy z okolic Szczytna- wieś Narty, gdzie swoje miejsce miał Krzysztof Daukszewicz, z którym występowałem w programie satyrycznym „Cafe fusy”.

Nasza przygoda z Wielkimi Jeziorami Mazurskimi rozpoczęła się 20 lat temu, kiedy to kolega aktor, kompletujący załogę na tygodniowy rejs zaprosił nas- mnie i Ulę na łódkę. Nie mieliśmy pojęcia o żeglowaniu, takie nazwy jak bakista, kabestan czy fał, były dla nas zupełną nowością. Wspominając tamten czas przyznaję, że to nie był komfortowy rejs, jacht był stary i ciągle coś się psuło. Ale to obudziło w nas chęć przeżycia przygody, poznaliśmy prawdziwe żeglarskie życie, które nie zawsze jest idealne. No i złapaliśmy bakcyla żeglarstwa, zrobiłem patent a bawet brałem udział w zawodach żeglarskich

Jak się zapewne domyślacie takie imprezy jak Zawody Żeglarskie Aktorów to przede wszystkim wspaniała impreza towarzyska, pływanie nie zawsze jest najważniejsze. Regaty najczęściej odbywały się w Mikołajkach. Trofea? A tak było i to- raz byłem drugi na pudle raz zdobyłem nagrodę Fair Play a ponieważ wędkuję, brałem też udział również w Zawodach Wędkarskich Aktorów organizowanych nad różnymi jeziorami mazurskimi.

Patrząc z perspektywy czasu i historii ostatniego roku wiem, że dziś bardzo brakuje nam tamtych spotkań. To nie była tylko rywalizacja, ale przede wszystkim wspólnota artystów, którzy równie mocno kochają Mazury jak ja

Nasze miejsce na Mazurach

Z biegiem czasu zmieniały się nasze upodobania co do sposobu spędzania żeglarskiego czasu na Mazurach jak i tym czym pływamy i gdzie. Zaczynaliśmy oczywiście od żagli, które czarterowaliśmy w różnych miejscach, po to,  żeby poznać całe Wielkie Jeziora Mazurskie i znaleźć swoje miejsce na ziemi. Rok przed pandemią kupiliśmy jacht motorowy i naszym portem jest Giżycko Port Royal. Lubimy pływać na północ, tam gdzie jest dziko. Mamy swoje ulubione miejsca takie jak Zimny Kąt, gdzie jest dużo młodzieży i zawsze można przysiąść się do ogniska, gdzie zawsze ktoś gra na gitarze- ot taki sentyment. Nie jesteśmy mocni w repertuarze szantowym, ale zawsze możemy przyłączyć się do muzykowania prezentując stare warszawskie piosenki. Uwielbiamy tę atmosferę i spotkania z ludźmi z całej Polski.  Mamy też swoje zatoczki, w których łowimy ryby na kolację.

Mazury nasz drugi dom- tyle, że na wodzie

Staramy się spędzać ma Mazurach tak dużo czasu jak to możliwe. W sezonie żeglarskim, czyli od maja do października, najczęściej jak tylko pozwalają okoliczności.

Skąd pomysł na działalność “Rejs z Aktorem”?

Rejs z Aktorem, to nasz nowy sposób na to, żeby nie dać się kryzysowi i pandemii. Covid-19 wywrócił życie do góry nogami wielu artystom. Życie kulturalne zamarło

Przed pandemią chlebem powszednim dla mnie były eventy firmowe, prowadziłem imprezy, zawsze byłem w jakimś serialu, no i grałem w Teatrze Rampa w Warszawie. Nie ukrywam, że dochody spadły do minimum a utrzymanie takiego statku nie jest tanie. Pandemia to też niestety izolacja.

My zaliczamy się do ludzi niezwykle towarzyskich. Do tej pory ciągle kogoś nowego poznawaliśmy. Byliśmy bardzo aktywni społecznie. Lubimy być wśród ludzi i, cieszyć się życiem, wymieniać doświadczeniami. Nasza nowa działalność łączy więc w sobie wszystko co kochamy najbardziej: Mazury, wodę, żeglarstwo, towarzystwo i dobrą zabawę. A skoro można połączyć przyjemne z pożytecznym to dlaczego nie spróbować.

Na czym polega organizowany Rejs z Aktorem? Jak można wziąć w nim udział?

W nasz jacht Bayliner 2750 to już w zasadzie OldTimer i chyba jedyna taka jednostka na Wielkich Jeziorach Mazurskich. Kupiliśmy go okazyjnie, ale zainwestowaliśmy dużo pieniędzy, serca i czasu by przywrócić mu dawną świetność. Teraz chcemy podzielić się nim z innymi i pokazać piękno mazurskich jezior.

Wpadliśmy więc na pomysł by zaoferować rejsy wycieczkowe osobom wypoczywającym w hotelach i pensjonatach.

Najbardziej chcemy by każdy rejs był wyprawą według indywidualnych potrzeb naszych gości.  Nasze motto to: „Rejsy dla poszukiwaczy przygód i dobrej zabawy. Na naszym jachcie nie jesteś pasażerem, jesteś członkiem załogi.”  Jeśli ktoś chce poczuć wiatr we włosach a nie siedzieć w klimatyzowanym akwarium, to zapraszamy na Heykę. Nikt ci nie poda drinka z palemką, tego będziesz musiał zrobić sobie sam z tego co zabierzesz ze sobą sobą na pokład. Jeśli chcesz zjeść rybę, to sobie złów, damy ci wędkę. Popłyniemy tam, gdzie chcesz lub pokażemy ci fajne miejsca, które znamy. Wszystkie ustalenia są indywidualne, najlepiej kontaktować się przez messengera strony Rejs z Aktorem lub na stronie internetowej https://rejszaktorem.pl/

Dla fanów serialu 13 Posterunek, gdzie grałem Inspektora Kota, będę miał zdjęcie z autografem. Zainteresowanym chętnie opowiem o życiu aktorskim, sypnę anegdotami i żartami.

Na rejs zabieramy max 4 osoby dorosłe i 2 dzieci do 12 lat + załoga, czyli ja i żona. To również odpowiedź na pandemię. Ludzie nie chcą przebywać w dużych skupiskach na statkach wycieczkowych. My właśnie się zaszczepiliśmy, więc jesteśmy bezpieczni.

Nasza łódź nazywa się Heyka, mam nadzieję, że spotkamy się na szlaku WJM, ahoj!

Andrzej Niemirski