By 2021-04-26 Rejsy Comments Off

Rejs Łabędzim Szlakiem – Sztynort – 5h

Opis trasy

Naszą pierwszą propozycją rejsu jest Łabędzi Szlak. Przewidziany czas rejsu to około 5 godzin. Trasa prowadzi z Portu Royal w Giżycku na jezioro Kisajno. Rejs przebiega wśród uroczych niemal dziewiczych wysp. Wpływamy do największej mariny na północnych Mazurach w osadzie Sztynort i goście mają 1,5h na zwiedzanie i posiłek. Mieści się tam zabytkowy zespół pałacowy i przejmująca historia właścicieli. Można zwiedzić park i cały bardzo ciekawy kompleks wraz z legendarną Zęzą. Następnie płyniemy znów jeziorem Kisajno, możemy zrobić przerwę na kąpiel w jednej z wielu uroczych zatoczek. Następnie wracamy do portu.

O jeziorze Kisajno

Kisajno to naszym zdaniem jedno z najpiękniejszych mazurskich jezior. Jeśli mazurską krainę porównać do żywego organizmu to z pewnością Kisajno byłoby sercem Pojezierza Mazurskiego. Sieć kanałów niczym arterie układu krwionośnego, łączy Kisajno z innymi akwenami, a turyści mogą cieszyć właściwie nieograniczoną swobodą pływania- można by rzec “wszystkie drogi prowadzą do Kisajna”

pałac w Sztynorcie

Pływanie po jeziorze Kisajno jest niezwykle urozmaicone, można bowiem znaleźć na nim cały archipelag wysp. Wyspy te dzielą jezioro na dwie części – głębszą północną oraz południową, nieco płytszą, o urozmaiconej linii brzegowej, z bardzo bogatą przyrodą zarówno fauną jak i florą. To właśnie w południowej części Kisajna biegnie Łabędzi Szlak.

Na Łabędzim Szlaku

Łabędzi Szlak jest niezwykle malowniczą trasą rejsową, biegnącą wśród wysp. Oprócz swojej wyjątkowej malowniczości to także unikatowy teren, na którym gniazduje na nich wiele gatunków ptaków, w tym także tych objętych ścisłą ochroną. Wśród nich spotkamy: bociana czarnego, czaplę siwą, perkozy czy słynne już łabędzie, od których szlak zdobył swoje imię. Z uwagi na to, że rejon ten to rezerwat ścisły oznacza to zakaz przybijania do brzegów wysp jeziora. Na szlaku nie brakuje jednak zatoczek, w których można się zatrzymać i odpocząć podczas wyprawy.

Rejs Łabędzim Szlakiem to dobra propozycja na każdą porę roku. Późna wiosna to eksplozja zieleni, zdecydowanie mniejszy ruch i budząca się do życia przyroda. Letnie rejsy mają swój specyficzny urok. Można bowiem pływając po Kisajnie zażywać kąpieli słonecznych na ogromnym pokładzie stylowej Heyki. Jesienią szlak jest rzadziej uczęszczany, więc można cieszyć się prawdziwym spokojem, urokiem mazurskich jezior i nasycić oczy kolorami jesiennych barw. To również dobry moment, by zobaczyć, jak ptaki zamieszkujące wyspy przy szlaku szykują się do odlotu… Widok bezcenny, polecany nie tylko ornitologom amatorom.